Technologia Run Flat

Technologia RFT (Run Flat Technology) zastosowana w oponach Nokian Tyres oznacza specjalną konstrukcję opon, która umożliwia kontynuowanie jazdy samochodem nawet w sytuacji nagłej utraty ciśnienia powietrza. Opony typu Run Flat montowane są przez niektórych producentów samochodów jako pierwsze wyposażenie pojazdów opuszczających fabrykę, aby zapewnić kierowcom maksymalne bezpieczeństwo nawet w przypadku nagłego uszkodzenia opony.

Opony Nokian Tyres RFT charakteryzuje wyjątkowo mocna struktura. Dodatkowe wzmocnienie na ścianie bocznej zwiększa sztywność opony w przypadku przebicia i nagłej utraty ciśnienia w ogumieniu. Natomiast przy prawidłowym ciśnieniu opony RFT zachowują się jak opony standardowe.

Jazda na oponach Nokian Tyres Run Flat

Na oponie pozbawionej ciśnienia powietrza można przejechać około 50 kilometrów prowadząc samochód z pełnym załadunkiem. Jeżeli w samochodzie znajduje się tylko kierowca, na oponie bez powietrza można przejechać wówczas do 150 kilometrów.

Nokian Tyres zaleca jazdę z prędkością maksymalnie do 80 km/h. W przypadku bardzo śliskiej nawierzchni, należy utrzymać prędkość do około 50 km/h.

Ze względów bezpieczeństwa opony typu Run Flat można montować wyłącznie w samochodach wyposażonych w system monitorowania ciśnienia w oponach TPMS, który jest zintegrowany z komputerem pokładowym – lub posiadających jakikolwiek inny system, który ostrzega o zmieniającym się ciśnieniu w oponach – oraz elektroniczny system kontroli trakcji (ESP).

Naprawa opon typu Run Flat produkowanych przez Nokian Tyres

W oponach typu Run Flat możliwe jest wykonywanie napraw drobnych uszkodzeń w obrębie bieżnika (powstałych na przykład wskutek przebicia opony gwoździem), o ile opona użytkowana była w prawidłowy sposób i nie była wykorzystywana do jazdy po przekroczeniu zalecanych parametrów ciśnienia powietrza. Oponę należy obejrzeć dokładnie z zewnątrz i od wewnątrz celem upewnienia się, czy nie była ona użytkowana przy ciśnieniu niższym niż zalecane lub przy całkowitym braku ciśnienia.

Jazda na oponie bez ciśnienia powietrza nawet na krótkim dystansie może spowodować przecięcie pomiędzy elementem ściany bocznej a obręczą, czego nie widać gołym okiem.

Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się wykonywania jakichkolwiek napraw opon, jeżeli nie ma pewności co do ich stanu. Należy wówczas wymienić opony na nowe. Taka procedura naprawy dotyczy opon o kategoriach prędkości do H. Nie zaleca się wykonywania jakichkolwiek napraw opon o wyższych kategoriach prędkości (V / W / Y).

Najczęściej zadawane pytania (FAQ) – opony typu Run Flat

W jaki sposób można wykryć utratę ciśnienia powietrza w oponie?
Zalecamy montowanie ogumienia typu Run Flat wyłącznie w samochodach wyposażonych w system monitorowania ciśnienia w oponach TPMS (Tyre Pressure Monitoring System). Taki system jest niezbędny dla bezpieczeństwa kierowcy – eliminuje bowiem ryzyko kontynuowania jazdy po przebiciu opony.

Czym się różni system Run Flat montowany w oponach Nokian Tyres od systemów innych producentów?
Opony Nokian Tyres wyprodukowane w systemie Run Flat mogą być montowane na standardowych kołach, podczas gdy znane systemy innych producentów przeważnie wymagają specjalnego typu koła.

Czy opony Run Flat można montować w każdym samochodzie?
Z technicznego punktu widzenia, możliwy jest montaż opon Run Flat w każdym typie samochodu. Jednakże zalecamy, aby używać ich wyłącznie w samochodach, które są przeznaczone do tego typu ogumienia.

Użytkownikom opon typu Run Flat zalecamy również stosowanie systemu TPMS (system monitorowania ciśnienia w oponach).

Gdzie można dokonać montażu opon Run Flat?
Opony typu Run Flat można zainstalować w większości profesjonalnych serwisów ogumienia. Jeżeli system monitorowania ciśnienia w oponach wymaga zresetowania, czynność ta musi być wykonana przez dealera samochodowego.

Czy można naprawiać opony typu Run Flat, które zostały przebite?
W przypadku, gdy kierowca pokonał chociażby krótki dystans na oponie Run Flat pozbawionej ciśnienia powietrza, zalecamy zmianę opony. Jeżeli natomiast przyczyną uszkodzenia opony był gwóźdź w bieżniku lub drobne przebicie nie powodujące utraty ciśnienia w oponie, to taką oponę można naprawić w sposób tradycyjny. Jednakże, zalecamy wymianę uszkodzonej opony, ponieważ jej wytrzymałość po naprawie ulega zmniejszeniu. Jeżeli przebiciu ulega bark opony lub ściana boczna, naprawa uszkodzeń jest niedozwolona.

Opony o indeksie prędkości V/W/Y nie podlegają naprawie.

Jaki dystans można pokonać bezpiecznie na oponie Run Flat po jej przebiciu?
Na oponach Nokian Tyres Run Flat pozbawionych ciśnienia powietrza można przejechać 50 km z pełnym załadunkiem lub 150 km w przypadku, gdy w samochodzie znajduje się tylko kierowca.

Dla opon Run Flat maksymalna dozwolona prędkość wynosi 80 km/h, przy czym w warunkach śliskiej nawierzchni (lód, śnieg) można się poruszać maksymalnie z prędkością 50 km/h.

Czy większa masa opon RunFlat ma wpływ na osiągi samochodu oraz na zużycie paliwa?
Mimo, że opony Run Flat mogą mieć nieznacznie większą masę niż standardowe ogumienie, należy pamiętać o tym, że użycie opon Run Flat eliminuje konieczność posiadania koła zapasowego na wyposażeniu samochodu, przez co ogólna masa nie ulega zwiększeniu, zatem też nie ma żadnego wpływu na osiągi samochodu ani na zużycie paliwa.

Aby znaleźć najbliższego dealera Nokian Tyres, zapraszamy do skorzystania z naszej listy dealerów regionalnych.