Lekkie, inteligentne toczenie

nowy rekord świata w przepychaniu samochodu

Kluczowe znaczenie dla sukcesu przedsięwzięcia miały zimowe opony Nokian Hakkapeliitta R3 z ekstremalnie niskimi oporami toczenia.

Zobacz wideo

Nowy rekord Guinnessa w najszybszym przepychaniu samochodu na dystansie jednej mili został ustanowiony w Finlandii. Rekordzistą został Jussi Kallioniemi, dla którego bicie rekordu było nie tyle sprawdzianem siły, co skomplikowaną układanką logistyczną. Każdy jej element musiał znaleźć się we właściwym miejscu: człowiek, samochód i opony. Celem współpracy było zwrócenie uwagi na istotną rolę ćwiczeń fizycznych oraz zachęcenie ludzi do spróbowania nowych rzeczy i samorozwoju. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem: kiedy Jussi mijał linię mety na dystansie jednej mili (1 609,34 metrów), zegar wskazywał niewiarygodnych 13 minut i 26 sekund. W stosunku do poprzedniego rekordu czas został poprawiony o dwie minuty! Dowiedz się więcej ›

Zobacz wideo z bicia rekorduZobacz wideo – jak został ustanowiony rekord

Rekord został ustanowiony przez dynamiczny duet: 47-letniego Jussiego oraz jego samochód Röhkö, rok modelowy 2006

47-letni informatyk Jussi Kallioniemi twierdzi, że w przepychaniu samochodu bardziej od siły liczy się technika. Jego hobby jest rozwiązywanie problemów, zrobił więc wszystko co możliwe, by zmniejszyć opory toczenia samochodu. Obok regularnych treningów jednym z priorytetów były opony o najniższych możliwych oporach toczenia, napompowane na idealne ciśnienie. Do bicia rekordu Jussi wykorzystał swój własnych samochód, ważącego 2,1 tony Saaba z roku 2006, szerzej znanego pod pseudonimem „Röhkö”. Wszystkie samochody Jussiego miały swój przydomek, a Röhkö pochodzi od charakterystycznego mruczenia („röhkäisy”) towarzyszącego uruchamianiu silnika.

Nokian Hakkapeliitta R3 to idealne połączenie bezpieczeństwa, ekologii i komfortu podróżowania

Zimowe opony bez kolców Nokian Hakkapeliitta R3 SUV to numer jeden wśród kierowców, dla których liczy się troska o środowisko. Opory toczenia opon mają ogromny wpływ na to, jak lekko samochód się prowadzi, na zużycie paliwa i przyjazność dla środowiska. Opony o niskich oporach toczenia mogą zaoszczędzić do 0,5 litra paliwa na 100 km, a w przypadku auta elektrycznego wyraźnie zwiększyć zasięg. Pozwalają również obniżyć emisje dwutlenku węgla. Gdyby wszyscy kierowcy w Finlandii, Szwecji i Norwegii używali opon Nokian Hakkapeliitta R3 przez cały okres ich żywotności, oszczędziliby 297 milionów litrów paliwa, czyli tyle, ile mieści się w 8 700 cysternach, i ograniczyli emisje dwutlenku węgla o 710 000 ton.

Ekspert Matti Morri z Nokian Tyres udzielił Jussiemu kilku cennych rad, z których mogą skorzystać wszyscy kierowcy. Zobacz video!

Lata pracy zaowocowały zrównoważonymi osiągami

W dyscyplinie przepychania samochodów liczy się zmniejszenie oporu, optymalizacja mocy i oszczędzanie siły mięśni. Im niższe opory toczenia, tym mniej energii traci się przez kontakt opon z nawierzchnią, a samochód toczy się o wiele łatwiej. Napięcie mięśni Jussiego pozostało na akceptowalnym poziomie, jego wysiłek był zrównoważony i nie nadwerężył zanadto mięśni. Był w stanie optymalnie dostosować moc, dzięki czemu w trakcie przepychania wykorzystał 35–40% maksymalnej siły swoich mięśni. Najwyższy puls Jussiego w trakcie bicia rekordu był bardzo niski, zaledwie 164 uderzenia na minutę, choć prędkość maksymalna wyniosła 10,4 km/h. W trakcie bicia rekordu korzystał z inteligentnej odzieży Myontec Oy oraz przyrządów pomiarowych Polar Electro Oy.

Wola samodoskonalenia prowadzi na szczyt

Jussi wpadł na pomysł bicia rekordu w przepychaniu samochodu w trakcie rehabilitacji pleców w 2019 roku. Miał już dość pchania ciężkiego pudła po sali gimnastycznej i zaczął przepychać auto. Znana z wysokiej jakości opon spółka Nokian Tyres okazała się znakomitym partnerem dla Jussiego, w którego próbie bicia rekordu opony odegrały kluczową rolę. Jussiego i Nokian Tyres łączy jeszcze coś - uparte dążenie do wyznaczonego sobie celu. Zaangażowanie spółki w rozwój nowych produktów jest równe pasji, z jaką Jussi trenuje, a efekty obu działań sprawdzane są w równie ekstremalny sposób.

Zobacz video z treningu Jussiego  

Przeglądaj zdjęcia rekordu świata