Więcej powietrza w oponach zimowych

Temperatura ma istotny wpływ na ciśnienie opon. W przypadku opon letnich zaleca się przestrzeganie parametrów ciśnienia opon określonych przez producenta ogumienia. W przypadku opon zimowych zaleca się zwiększenie ich ciśnienia o 0,2 bara w stosunku do zalecanej wartości dla opon letnich. W ciepłym garażu temperatura może być nawet do 30˚C wyższa niż na zewnątrz. Jeżeli ciśnienie w oponie jest mierzone wewnątrz budynku, w rezultacie jego ustawienie będzie za niskie w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz. Wpływ temperatury na ciśnienie w oponach samochodowych wynosi ok. 10kPa (0,1 bara)/ 10 ˚C.

Przykład: Temperatura w garażu wynosi 20˚ C, podczas gdy na zewnątrz jest -10˚ C. Jeśli pompujemy opony w garażu do zalecanego ciśnienia musimy dodać dodatkowe 0.3 bara (30 kPa) aby zapewnić jego odpowiednią wartość na zewnątrz.

Więcej bezpieczeństwa i dłuższa eksploatacja

Oprócz zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w oponach kierowca powinien upewnić się również, że opony kierunkowe zamontowane są zgodnie z kierunkiem toczenia. Kierunek toczenia wskazuje strzałka na boku opony.

W celu przedłużenia życia opony zalecane jest zamienianie miejscami opon z przedniej i tylnej osi co 5,000 - 10,000 kilometrów. Dzięki temu opony będą zużywać się równomiernie.

Zalecamy docieranie zimowych opon oznaczonych jako M+S. Podczas pokonywania pierwszych 500 km należy unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania. Delikatne docieranie opony poprawia wytrzymałość i osadzenie kolców.