FacebookInstagramLinkedInmenu-iconPinicon-playscroll-downsearchTwitterWhatsappYouTube
Menu

Etykiety UE pomogą w wyborze opon letnich

Znajdź opony najodpowiedniejsze dla Ciebie

Od ponad roku na nowych oponach znajdują się etykiety UE, które pomagają klientom w porównywaniu różnych modeli opon. Jednakże wielu kierowców wciąż cechuje niska świadomość na temat wprowadzenia etykiet. Etykieta podobna jest do etykiet odnoszących się do efektywności energetycznej na artykułach sprzętu gospodarstwa domowego. Zapoznanie się z jej treścią będzie pomocne w porównywaniu opon pod względem ich bezpieczeństwa i efektywności.

Od listopada 2012 roku nowe opony opatrzone są etykietą UE. Etykieta informuje użytkowników o efektywności paliwowej opony, hałasie toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni.

Przyczepność na mokrej nawierzchni jest szczególnie ważna na fińskich, letnich drogach, należy więc dokonując wyboru opon letnich zwrócić na nią szczególną uwagę. Opony klasy A mają najlepszą przyczepność, opony F najgorszą.

- Należy zauważyć, że etykieta nie zawiera informacji na temat aquaplaningu lub prowadzenia na mokrych nawierzchniach. Etykieta wskazuje jedynie długość drogi hamowania na mokrej nawierzchni, zauważa Matti Morri, Kierownik Działu Technicznej Obsługi Klienta w Nokian Tyres.

Opór toczenia używany jest do pomiaru efektywności paliwowej opony. Im lepsza klasa, tym mniejsze zużycie paliwa.

- Wysokiej jakości opona może przynieść znaczne oszczędności kosztów paliwa. Wybierając opony z klasy A, samochód zużywa ok. 0,1l/100 km paliwa mniej niż przy oponach klasy B , wyjaśnia Morri.

Roczna oszczędność paliwa pomiędzy najwydajniejszymi a najmniej wydajnymi oponami wynosi ok. 90 litrów.

Etykieta hałasu zewnętrznego koncentruje się na tym, jak głośno opona brzmi dla ludzi znajdujących się na zewnątrz pojazdu. Innymi słowy, hałas wewnątrz pojazdu nie jest brany pod uwagę. Parametry zewnętrznego hałasu toczenia podane są w decybelach, przy użyciu trzech klas. Im więcej czarnych fal na etykiecie tym wyższy poziom hałasu emitowanego przez toczące się opony.